Czarnuszka ziarno

3,00 15,92 

Nasiona czarnuszki są kanciaste, czarne, o aromatycznym zapachu i ostrym, korzennym smaku. Doskonale pasują do potraw warzywnych, do różnego rodzaju zup, potraw mięsnych i dań typu curry. W kuchni staropolskiej nasiona czarnuszki dodawane były do pieczywa. Znakomicie pasują do domowego chleba i podpłomyków oraz kruchych ciasteczek, krakersów czy wyrobów z ciasta francuskiego. Prażone nasiona czarnuszki sprawdzą się także po prostu jako efektowna posypka do kanapek czy sałatki. 

Składniki:  100% nasiona czarnuszki.


Kraj pochodzenia:     Syria, Indie

Opis

Czarnuszka siewna (Nigella sativa) to jednoroczna roślina należąca do rodziny jaskrowatych. Osiąga wysokość około 40 cm. Ma cienkie, pierzaste liście. Jej kwiaty o średnicy do 3 cm występują w kolorze białym, zielonkawym, żółtawym i niebieskim. Górne liście często otaczają kwiat od dołu. W miejscu zapylonych kwiatów powstają mieszki z nasionami. Nasiona te są kanciaste, czarne, o aromatycznym zapachu i ostrym, korzennym smaku. Czarnuszka pochodzi z Iraku i Turcji, ale rozprzestrzeniła się i rośnie dziko w basenie Morza Śródziemnego. Uprawiana jest w wielu krajach świata, w tym także w Polsce, jako roślina ozdobna i przyprawowa. Nazwa czarnuszki pochodzi od łacińskiego słowa nigellus, czyli czarny. Czarnuszka nazywana jest także czarnym kminkiem i kminkiem egipskim.

Zastosowanie w kuchni. Nasiona czarnuszki stosuje się przede wszystkim jako przyprawę. Doskonale pasują do warzyw, w szczególności zaś do potraw z kalafiorem, brokułem i cebulą. Nadają się także do kiszonej kapusty i ogórków konserwowych. Czarnuszka może być dodawana do różnego rodzaju zup, potraw mięsnych i dań typu curry. W kuchni staropolskiej nasiona czarnuszki dodawane były do pieczywa. Znakomicie pasują do domowego chleba i podpłomyków oraz kruchych ciasteczek, babek, bułek, krakersów oraz ciasta francuskiego. Prażone nasiona czarnuszki sprawdzą się także jako efektowna posypka do kanapek czy sałatki. Z nasion czarnuszki tłoczy się także olej, bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, który nadaje potrawom specyficznego, korzennego smaku. Olej ten jest także dodatkiem do niektórych likierów i słodyczy.

Nasiona czarnuszki mają gorzkawy, korzenny smak. Ich delikatny, nieco słodki i ziołowy zapach nabiera mocy pod wpływem temperatury, i dlatego warto je wcześniej podprażyć na patelni. Nasiona czarnuszki używane być mogą jako substytut pieprzu w dietach, w których nie wolno używać ostrych przypraw.


Produkt może zawierać: zboża zawierające gluten, seler, gorczycę, nasiona sezamu, orzeszki ziemne oraz orzechy.

Produkt należy przechowywać w suchym i zaciemnionym miejscu, w szczelnie zamkniętym opakowaniu.

Informacje dodatkowe

Waga Brak danych