Description
Mydlnica lekarska (Saponaria officinalis) to wieloletnia roślina zielna, spokrewniona z gozdzikiem. Pochodzi z Eurazji. W Europie występuje pospolicie. Rośnie na miedzach, przydrożach, nieużytkach, nad potokami i w zaroślach, głównie w pobliżu zabudowań. Mydlnica dorasyta do 80 cm wysokości. Posiada naprzeciwległe, lancetowate lub owalne liście oraz białe lub różowe kwiaty, zebrane w baldachy na wierzchołku łodygi. Kwiaty te wydzielają silny zapach, przypominający migdały. Pod ziemią roślina tworzy długie kłącze i rozległy system korzeniowy. Jest łatwa do rozpoznania, ponieważ jej przełamany korzeń, zmoczony i potarty pieni się i mydli. Stąd też pochodzi nazwa rośliny. Korzeń mydlnicy jest bogaty w saponiny. Wywar przygotowany na jego bazie może posłużyć do przygotowania naturalnego i delikatnego szamponu do włosów, mydła, płynu do mycia naczyń lub płynu do prania, w którym prać można nawet najdelikatniejsze tkaniny, takie jak wełna i jedwab. Mydlnica znana jest z właściwości pielęgnujących włosy i skórę głowy.
Sposób użycia.
Zastosowanie zewnętrzne:
Odwar kosmetyczny. 2 łyżki korzeni zalać 2 szklankami wody, doprowadzić do wrzenia i gotować 5-10 minut na małym ogniu. Przecedzić i wystudzić wywar, a następnie uzupełnić go chłodniejszą wodą. Stosować do płukania umytych włosów i skóry głowy, do mycia twarzy i ciała lub jako tonik do twarzy.
Domowy szampon z mydlnicy. 2-3 łyżki korzeni zalać szklanką wrzącej wody, przykryć i pozostawić na 15 minut. Następnie odcedzić napar i dodać łyżeczkę soku z cytryny. Ostudzony napar można stosować zamiast szamponu do regularnej pielęgnacji włosów. Jest on polecany szczególnie dla osób zmagających się z łupieżem.
Produkt może zawierać: zboża zawierające gluten, seler, gorczycę, nasiona sezamu, orzeszki ziemne oraz orzechy.
Produkt należy przechowywać w suchym i zaciemnionym miejscu, w szczelnie zamkniętym opakowaniu.