Mydlnica lekarska korzeń

5,75 86,20 

Korzeń mydlnicy jest bogaty w saponiny. Wywar przygotowany na jego bazie może posłużyć do przygotowania naturalnego szamponu do włosów, mydła, płynu do mycia naczyń lub płynu do prania, w którym prać można nawet najdelikatniejsze tkaniny, takie jak wełna i jedwab. Mydlnica znana jest z właściwości pielęgnujących włosy i skórę głowy, na które działa odżywczo i regenerująco. Stosowana wewnętrznie działa wykrztuśnie, moczopędnie i napotnie. Zwiększa wydzielanie śluzu w oskrzelach i ułatwia odkrztuszanie.


Kraj pochodzenia:     Albania, Maroko

SKU: Brak danych Kategoria:

Opis

Mydlnica lekarska (Saponaria officinalis) to wieloletnia roślina zielna, spokrewniona z gozdzikiem. Pochodzi z Eurazji. W Europie występuje pospolicie. Rośnie na miedzach, przydrożach, nieużytkach, nad potokami i w zaroślach, głównie w pobliżu zabudowań. Mydlnica dorasyta do 80 cm wysokości. Posiada naprzeciwległe, lancetowate lub owalne liście oraz białe lub różowe kwiaty, zebrane w baldachy na wierzchołku łodygi. Kwiaty te wydzielają silny zapach, przypominający migdały. Pod ziemią roślina tworzy długie kłącze i rozległy system korzeniowy. Jest łatwa do rozpoznania, ponieważ jej przełamany korzeń, zmoczony i potarty pieni się i mydli. Stąd też pochodzi nazwa rośliny. Korzeń mydlnicy jest bogaty w saponiny. Wywar przygotowany na jego bazie może posłużyć do przygotowania naturalnego i delikatnego szamponu do włosów, mydła, płynu do mycia naczyń lub płynu do prania, w którym prać można nawet najdelikatniejsze tkaniny, takie jak wełna i jedwab. Mydlnica znana jest z właściwości pielęgnujących włosy i skórę głowy. Stosowana wewnętrznie działa wyksztuśnie, moczopędnie i napotnie.

Właściwości lecznicze. Mydlnica działa wykrztuśnie, moczopędnie i napotnie. Zwiększa wydzielanie śluzu w oskrzelach i ułatwia odksztuszanie dzięki czemu znajduje zastosowanie przede wszystkim w ostrych i przewlekłych nieżytach oskrzeli, przebiegających z kaszlem i tudnością w wykrztuszaniu śluzu. Oprócz tego, dzięki zawartości pieniących się saponin, mydlnica ma także właściwości delikatnie myjące i antyseptyczne. Nadaje się do mycia twarzy i całego ciała. Jest hipoalergicznym środkiem do pielęgnacji włosów i skóry głowy, na które działa odżywczo i regenerująco.


Sposób użycia.

Zastosowanie wewnętrzne:

Odwar. 1 łyżkę rozdrobnionych korzeni mydlnicy zalać szklanką wody, doprowadzić do wrzenia i gotować przez około 10 minut. Odstawić na 15 minut, po czym odcedzić. Pić 1-3 razy dziennie po łyżce odwaru w przypadku kaszlu.

Odwar z dodatkiem anyżu. 1 łyżkę korzeni mydlnicy i 1 łyżeczkę owoców anyżu zalać szklanką wody, przygotowac i spożywać jak wyżej.

Zastosowanie zewnętrzne:

Odwar kosmetyczny. 2 łyżki korzeni zalać 2 szklankami wody, doprowadzić do wrzenia i gotować 5-10 minut na małym ogniu. Przecedzić i wystudzić wywar, a następnie uzupełnić go chłodniejszą wodą. Stosować do płukania umytych włosów i skóry głowy, do mycia twarzy i ciała lub jako tonik do twarzy.

Domowy szampon z mydlnicy. 2-3 łyżki korzeni zalać szklanką wrzącej wody, przykryć i pozostawić na 15 minut. Następnie odcedzić napar i dodać łyżeczkę soku z cytryny. Ostudzony napar można stosować zamiast szamponu do regularnej pielęgnacji włosów. Jest on polecany szczególnie dla osób zmagających się z łupieżem.


Przeciwwskazania. Odwar z mydlnicy przyjmowany w zbyt dużych ilościach może spowodować podrażnienie żołądka i wymioty. Nie należy spożywać wywaru z mydlnicy w przypadku krwawienia z przewodu pokarmowego, zapalenia żołądka, jelit i wątroby, po operacjach na jamie brzusznej, podczas biegunki.


Informacja o alergenach: Może zawierać gorczycę, seler, pszenicę, gluten, soję, sezam, migdały, orzechy ze względu na konfekcjonowanie w zakładzie produktów zawierających w.w. alergeny.

Sposób przechowywania: Przechowywać w suchym, chłodnym i zacienionym miejscu.

Informacje dodatkowe

Waga Brak danych
Wybierz wagę

1 kg, 50g, 100g, 200g, 500g